
Trideset godina nakon Oluje – Tko određuje društvene vrijednosti u Hrvatskoj?
Tri desetljeća nakon vojno-redarstvene operacije Oluja, Hrvatska se suočava s paradoksima koji duboko zadiru u samu srž njezina društvenog i kulturnog identiteta. U tekstovima koji se redovito objavljuju u tjedniku Novosti, poput onog koje potpisuje Viktor Ivančić, branitelji – simbol hrvatske borbe za slobodu – opisani su kao “socijalna sablast” s ulogom “profašističke avangarde”.
Na navedeni tekst reagirao je poznati istraživački novinar Marin Vlahović čiju objavu donosimo u nastavku:
‘Trideset godina nakon Oluje, Viktor Ivančić piše za Novosti, da su branitelji “socijalna sablast” koja ima ulogu “profašističke avangarde.” Za ovakve i slične tekstove, takozvano Hrvatsko novinarsko društvo, odnosno Maja Sever i Hrvoje Zovko, daju nagrade ivančićima, dežulovićima i ostalima, a kompletna ta mašinerija, financira se novcem poreznih obveznika. Sve dok se takvi ljudi, organizacije i rad, mimo tržišnih rezultata, tetiraju kao kulturno i društveno dobro, Hrvatska se ne može smatrati potpuno slobodnom državom, jer tamo gdje postoji kulturna i medijska okupacija, ne može ni biti prave nacionalne slobode.’ napisao je Vlahović.
Dakle, građani Hrvatske – uključujući i same branitelje – posredno plaćaju za narative koji ih ponižavaju.
Ključno pitanje koje se nameće jest: može li se država smatrati doista slobodnom ako njezin javni i kulturni prostor kontroliraju strukture koje ignoriraju volju naroda i povijesnu istinu? Dokle god se određeni pojedinci, organizacije i njihovi projekti zaobilaze tržišna pravila i umjetno održavaju pod krinkom “kulturnog dobra”, Hrvatska ostaje djelomično talac svojevrsne kulturne i medijske okupacije. A ondje gdje postoji takva okupacija – nema ni pune nacionalne slobode.
Vrijeme je za iskren razgovor o tome tko u Hrvatskoj oblikuje javni diskurs, s kojim ciljem, i tko to sve zapravo plaća.
Izvor:Marin Vlahović
crodex.net