Predsjednik Federacije BiH Marinko Čavara smatra da su američke sankcije kontraproduktivne sa stanovišta SAD i ističe da će ograničenja uvedena srpskom članu Predsjedništva BiH Miloradu Dodiku i ostalima iz Republike Srpske samo doprinijeti da oni postanu junaci srpskog naroda, te smatra kako sankcije neće donijeti nikakav rezultat., što je uostalom potvrdilo i dosadašnje iskustvo.
Ured za kontrolu stranih sredstava pri Ministarstvu financija SAD danas je uvelo sankcije srpskom članu Predsjedništva BiH Miloradu Dodiku i ATV-u zbog, kako se navodi, aktivnosti i prijetnji po stabilnost i teritorijalni integritet BiH.
Sankcije su uvedene i:
- bivšem predsjedniku Visokog sudskog i tužilačkog savjeta /VSTS/ BiH Milanu Tegeltiji, i
- predsjedniku Pokreta demokratske akcije /PDA/ i poslaniku u Parlamentarnoj skupštini BiH Mirsadu Kukiću zbog, kako je navedeno, njihove uključenosti u značajne koruptivne aktivnosti.
- Na meti sankcija je Tegletijina supruga Tijana.
Svima je zabranjen ulazak u ovu SAD.
Marinko Čavara u gostovanju na N1 televiziji u vezi sankcija i tekuće krize (video u nastavku) navodi svoje procjene, a između ostalog, kako slijedi:
- da prethodne sankcije nisu naštetile Dodiku, jer ima većinsku podršku u Republici Srpskoj,
- da je R.Srpska i inače više okrenuta ka istoku (jer ih je bombardirao SAD),
- Dodikovi potezi se smatraju odgovorom na bošnjački unitarizam kojima Sarajevo nastoji preuzeti ovlasti u državi;
- naglašava potrebu međusobnog dijaloga te kako sada jedna strana nije spremna za dijalog (bošnjačka) te traži pri tome od međunaroodne zajednice da se uskladi i postupa prema drugim stranama po stavovima jedne strane;
- kako stranama u BiH treba prvenstveno dogovor oko Izbornog zakona i budućnosti države;
- kako je očigledno da su potpisani sprazumi u Washingtonu i Daytonu pretrpjeli devijacije;
- ne vidi razlog za sankcije kadra HDZ BiH jer smatra da su upravo HDZ BiH i HNS jedini kohezivni čimbenik u BiH i iskreno i istinski jedina strana jasno i nedvosmisleno opredijeljena za euroatlantske asocijacije, te da nema smisla kažnjavati njih;
- SDA ne shvaća odgovornost koju nosi kao glavna bošnjačka politička snaga;
- pogrešno se HDZ-u imputira blokadu procesa ako HDZ ne pristane na ultimatume/ucjene;
- naglašava kako je BiH država konstitutivnih naroda;
- U Sarajevu vlada jednoumlje i prijeti se svakom tko govori drugačije od Sarajeva;
- ostatak pogledajte u video prilogu.
Što želi politika SAD-a stalnom potporom jedne (od tri) strane?
Zanimljivo je kako SAD:
- propušta razmotriti je li bošnjačka politika (unitarizma) uzrok srpskih prijetnji odcijepljenjem (secesijom)? Iako su rezolucijom EU parlamenta iz prvog kvartala 2017.g. kao glavne prijetnje stabilnosti BiH procjenjene upravo silnice bošnjačkog unitarizma i srpskog secesionizma;
- uvijek stoji na strani bošnjačke politike koja u naravi kršenjem postojećih sporazuma, postignutih nakon krvavog i brutalnog rata i žrtava, nastoji provesti svoje ciljeve sa početka 1990-tih godina, stvarajući unitarnu i centraliziranu državu ne uvažavajući druga dva naroda i osjetljive okolnosti postignutih sporazuma;
- ničim ne pokazuju da uvažavaju zahtjeve Hrvata u BiH, niti smatraju problematičnim stalno omalovažavanje i gaženje prava Hrvata od strane bošnjačke politike – kao da i ne postoje, iako su baš Hrvati svojim vojnim uspjesima u glavnini omogućili okončanje rata, te više puta spasili BiH tijekom 1990-tih da ostane u ovakvom obliku u kojem je sada.
Dapače, bošnjačka strana prijeti i mogućim sukobima iako su sa svih strana okruženi upravo onima kojima prijete?!?
Svakako da i Njemačkoj odgovara daljnje “kuhanje” u BiH, jer upravo nesređeni odnosi u BiH jamče daljnje iseljavanje stanovništva upravo i najviše u Njemačku.
U BiH mnogo toga nije jasno ali jeste to da:
- kapital ne dolazi i neće dolaziti na prostor i u državu koja nije uređena, a pogotovo
- neće strani ulagači razmatrati ulaganja u tu istu BiH dok politički prvaci u Sarajevu prijete mogućim sukobima, ali
- ako ulagači i jesu spremni ulagati u takvu BiH, onda je sigurno da nisu normalni/ekonomski interesi poslovanja i ulaganja u pitanju.