Iako se najčešće provale događaju dok je sezona godišnjih odmora, ponajprije ljeti, za lopova nije strano ni ući u kuću ili stan dok su ukućani doma. Što napraviti u određenoj situaciji?
Sve više je primjetan porast provala u obiteljske domove usred dana, a napominjemo i da su provale i krađe najčešća kaznena djela. Prema podacima policijske uprave zagrebačke (PUZ) policija riješi samo 20 posto provalnih krađa stoga u policiji apeliraju na pravovremenu dojavu koja će omogućiti ne samo hvatanje počinitelja i zaštitu imovine u tom trenutku, nego i sprečavanje nove provale, piše zgradonacelnik.hr
Nažalost, mnogo puta priliku su stvorili upravo sami vlasnici nekretnina svojom nemarnošću i nepažljivošću.
Pri svakoj provali neizbježne su posljedice za žrtvu – em su pretrpjeli štetu em ih je provala psihički opteretila stvorivši im osjećaj kako njihov dom više nije siguran.
AKO STE PRIMIJETILI DA VAM JE PROVALJENO, A PROVALNIKA NISTE ZATEKLI U DOMU:
- ne ulazite u provaljeni prostor
- o događaju odmah obavijestite policiju na 192
- bitno je zaštititi tragove koje su provalnici ostavili
- pričekajte dolazak policije
- ništa ne dirajte i ne pospremajte
- ne krećite se u prostoru u kojem je boravio počinitelj
- ne provjeravajte je li vam nešto ukradeno
- pokušatje se prisjetiti što je možda pomaknuto od stvari, dodirivano i slično
- razmisliti što nije poduzeto, odnosno što ste to propustili i kako ste provalniku olakšali posao
AKO SE NAĐETE OČI U OČI S PROVALNIKOM:
- ne dovodite se u opasnost
- ne pokušavajte ga sami uhvatiti jer je možda naoružan, a vaša sigurnost i sigurnost vaše obitelji su najvažnije
- ostanite prisebni i smirite se
- razmišljajte racionalno i procijeniti svoje mogućnosti
- provalnik/nasilnik računa s vašim strahom i očekuje vaše pasivno ponašanje
- ako ste u mogućnosti, odmah nazovite policiju na broj 192
- nastojte skrenuti pozornost drugih ljudi na sebe, vrištite, zovite upomoć, jer to može počinitelja natjerati na bijeg
INFORMACIJE KOJE SU POTREBNE POLICIJI AKO STE VIDJELI PROVALNIKA:
- svi podaci koje od vas može dobiti
- uočite pojedinosti:
- izgled / opis: spol, starost, visina, odjeća, neki posebni znaci – npr. brada, brkovi, madež itd.
- ponašanje
- govor, dijalekt, boju glasa
- opis alata/oružja koje je koristio
- zapamtite imena ili nadimke koje spominje
- ako je maskiran, nastojte upamtiti:
- pojedinosti s njegove odjeće (boju odjeće, vrstu odjeće itd.)
- pojedinosti s otkrivenih dijelova tijela
- obratite pozornost na to ima li rukavice ili ne
- obratite pozornost koje predmete dodiruje
- ako se koristi automobilom ili nekim drugim prijevoznim sredstvom, zapišite:
- registracijske oznake
- marku vozila
- boju vozila
- zapamtite pravac u kojem je pobjegao
- zapišite vrijeme kada događaj dogodio
Zapamtite, vi ste često ujedno i jedini svjedok – očevidac događaja!
Dobro je i znati NA KAKVU SAMOOBRANU IMATE PRAVO:
Prema informacijama s portala za tehničku zaštitu Protuprovala.hr i portala Zaštita.info ako ste zatekli provalnika u počinjenju kaznenog djela provale i provalne krađe, Kazneni zakon kaže da ga imate pravo spriječiti u tome na sljedeći način:
- ako provalnik prema vama kreće sa silom ili prijetnjom
- imate pravo u nužnoj obrani odvratiti ga od napada prema sebi ili drugima, a takvo se postupanje smatra postupanjem u nužnoj obrani
No, odvjetnici objašnjavaju da sila koju upotrijebi napadnuti mora biti adekvatna i istodobna sili koju upotrebljava provalnik, što znači da provalnik kreće prema vlasniku stana metalnom šipkom, vlasnik stana – ako želi spriječiti njegov napad – smije reagirati samo na sličan način.
Primjerice:
- Vlasnik ne može uzeti pištolj i provalnika ustrijeliti jer bi se to smatralo prekoračenjem nužne obrane.
- Ipak, ako je provalnik upotrijebio oružje, pa makar u pitanju bila samo vjerna kopija pištolja ili revolvera, ali napadnuti vlasnik misli da je to pravo oružje, tada napadnuta osoba smije reagirati na isti način, odnosno upotrijebiti vatreno oružje.
U takvim slučajevima također postupa u nužnoj obrani jer je riječ o opravdanoj zabludi budući da napadnuti vjeruje da je provalnik na njega krenuo s pravim oružjem. Iako je, međutim, riječ o rijetkim primjerima u domaćoj praksi, oni su ipak mogući.
Ako provalnik napada vlasnika golim rukama, a ovaj upotrijebi nož, to bi moglo biti prekoračenje nužne obrane jer se vlasnik smije braniti samo fizičkom silom u tom slučaju.
Ako je, pak, riječ o izrazitom nerazmjeru fizičke snage domaćina i provalnika, a najčešće se događa da provalnika zatekne domaćica, tada se podrazumijeva da je žena nježnije građe od provalnika, pa se ona u obrani može poslužiti i prvim predmetom koji joj je pri ruci. U tom će slučaju biti ekskulpirana od odgovornosti za počinjeno kazneno djelo jer je također postupala u nužnoj obrani.
Ako je provalnik već obavio krađu i vlasnik ga zatekne dok namjerava pobjeći sa stvarima, a upravo se to često i događa, vlasnik ima pravo upotrijebiti fizičku silu da spriječi provalnika da pobjegne s plijenom, čak i ako u tom trenutku provalnik ne ide prema vlasniku sa silom.
- Ako vlasnik poznaje borilačke vještine, primjerice, ima crni pojas u karateu, jiu-jitsu ili je boksački obučen, tim se vještinama u borbi s provalnikom ne smije koristiti na način da prekorači granice obrane. Vlasnik ima pravo samo blokirati udarac i poduzeti sve da se obrani i istodobno napadne, a tipičan je primjer blokade lijevom rukom i istodobnog udarca desnom rukom ako je riječ o dešnjaku.
- No, ako nakon toga kružnim udarcem nogom udari provalnika, onda je to prekoračenje nužne obrane. Ako provalnik, pak, pokaže da i on zna borilačke vještine, napadnuti se može poslužiti i šipkom ili nožem jer u tom slučaju svojom fizičkom snagom nije u stanju parirati napadaču. Borilačke vještine napadača tada predstavljaju ugrozu za život napadnutoga s obzirom na to da je tijelo napada oružje – riječ je o vrlo realnoj ugrozi koja se izjednačuje s ugrozom kao da je posrijedi hladno oružje.