Izbor uredništva

EU kao najnoviji Ferrari koji skuplja prašinu u garaži jer ga ne znate voziti.

Europska unija za obranu trenutno izdvaja nevjerojatnih 350 milijardi eura, zajedno s Ujedinjenim Kraljevstvom taj iznos premašuje 400 milijardi eura.

Europa je na drugom mjestu po izdvajanju za obranu. Ispred Kine, a daleko ispred Rusije, koja ima tri puta manji obrambeni proračun od Europe 2025.

Unija ovaj iznos doseže bez da značajan broj velikih zemalja izdvaja minimalnih 2% svog BDP-a za obranu (npr. Italija). Ako bi sve zemlje EU izdvajale samo 3% svog BDP-a na obranu Europljani bi stali uz bok SAD-u.

I gdje je onda problem?

Slijedeći logiku, može se zaključiti kako bi Europa trebala odavno imati najbolju i najsuvremeniju zajedničku vojsku. Koju nema. A ni perspektiva po tom pitanju nije svijetla.

Novac i tehnika su najmanji problem. Međutim, to ništa ne rješava. Krucijalni problem je politički okvir, odnosno donošenje odluka, i samim tim upitna učinkovitost sigurnosne i obrambene politike.

Europska unija je ‘kašeta brokava’, vanjska politika i interesi svake od članica znaju biti dijametralno suprotni, nema kohezije u ničemu. Sada je situacija takva kao da, na primjer, imate najskuplji Ferrari, ali koji skuplja prašinu u garaži jer ga ne znate voziti.

Njemačka, koja je uz Francusku vojna i tehnološka sila, ima ustav koji ih ograničava u korištenju vojske izvan granica. Opet, Francuska je tu, ali sa svojim kolonijalnim interesima. Poljska je US strateški partner, i ne šljive EU ni 2%.

A što se tiče politike, na razini EU imamo političku nomenklaturu koja će se bez problema usuglasiti po pitanju čepova na plastičnim bocama, i sličnim trivijalnim stvarima, ali nikada po pitanju bilo kakve vanjske ugroze ili politike. To je realnost.

Europska povijest je isprepletena sukobima, izdajama, različitim kolonijalnim interesima. Kad smo već kod Poljske, normalno da ne vjeruju nikome u EU, u svim ratovima na kontinentu u zadnjih 300 godina Poljaci su nastradali. Odlučili su – nikad više. Pametna i suverena politika.

U jednoj njemačkoj emisiji čak su objasnili da nije skroz točno da EU troši ‘samo’ toliko novaca, navodno troši puno više. Po podacima od iiss.org može se doći do zaključka da EU i Rusija čak otprilike isto troše za obranu.

Ono što je Europi potrebno je uvezivanje proizvođača i zajednički projekti na razvoju oružja. Ovako to nema nekog smisla, samo se zbraja, i svatko je za sebe.

Uglavnom, novca ima. Novac i tehnika su najmanji problem. Ali, to ništa ne rješava, problem je politički okvir i donošenje odluka. Obzirom da je tome tako, u ovom momentu je jako upitna učinkovitost sigurnosne i obrambene politike EU.

Ivica Granić

crodex.net

POŠALJITE NAM VAŠU VIJEST

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Back to top button