
Zakonom je “zabranjeno održavanje skupova koji bi kršili zakon” iz 2021., sukladno kojemu nije dopušteno među maloljetnicima promicati “homoseksualnost i promjenu spola”.
Mađarska vladajuća stranka podnijela je parlamentu u ponedjeljak prijedlog zakona kojim bi se zabranila ”Povorka ponosa LGBTQ+ zajednice” i nametnule novčane kazne organizatorima i onima koji prisustvuju događaju koji se u Budimpešti održava već tri desetljeća. Mađarski parlament je pak u utorak usvojio zakon kojim se zabranjuju sve Parade ponosa i dopustio vlastima korištenje softver za prepoznavanje lica, kako bi se identificirali sudionici.
Inače zakon, koji su podržale stranka Fides premijera Viktora Orbana i njihov koalicioni partner Demokršćani, usvojen je u parlamentu po ubrzanoj proceduri. Njime se mijenja mađarski zakon o okupljanju građana kako bi se smatralo prekršajem održavanje ili prisustvovanje događajima koji krše sporni mađarski zakon o zaštiti djece, koji zabranjuje “prikazivanje ili promociju homoseksualnosti maloljetnicima mlađim od 18 godina”.
”Danas smo glasali za zabranu okupljanja koja krše zakone o zaštiti djece. U Mađarskoj je pravo djeteta na zdrav fizički, mentalni, intelektualni i moralni razvoj na prvom mjestu. Nećemo dopustiti da ‘woke’ ideologija ugrozi našu djecu.” napisao je Viktor Orban Na X-u.
Prema novom zakonu prisustvo na zabranjenom događaju biće će kažnjavano i do 200.000 mađarskih forinti (500 eura), koje će država isplatiti “službama za zaštitu djece”. Vlasti mogu koristiti alate za prepoznavanje lica da identificiraju pojedince koji prisustvuju zabranjenom događaju i tako ih kazne. Točnije onima koji sudjeluju u ”Povorci slobode” u kojoj sudionici marširaju Andraševom avenijom, širokom ulicom u središtu Budimpešte.
Podsjetimo, mađarski premijer Viktor Orban kritizirao je LGBTQ+ aktiviste i obećao da će suzbiti inozemno financiranje kontroverzih medija, oporbenih političara i tzv. nevladinih organizacija u Mađarskoj, pojačavajući svoju kampanju uoči izbora početkom iduće godine.