Facebook je blokirao australsku organizaciju provjere činjenica u kontroli sadržaja na svojoj platformi nakon što je istraga Sky News Australia otkrila tajnu ponudu financiranu iz inozemstva za utjecaj na predstojeći Referendum o Glasu Aboridžina i otočana Torresovog tjesnaca.
Meta, matična tvrtka Facebooka i Instagrama, privremeno je suspendirala RMIT FactLab kao jednu od partnerskih organizacija za svoj program provjere činjenica, koji može staviti oznake upozorenja ili informacija na sumnjiv sadržaj nakon što je istraga Sky News Australia otkrila tajnu ponudu financiranu iz inozemstva koja je imala za cilj utjecati na predstojeći ”Voice” referendum.
Moćnoj organizaciji RMIT Factlab – koju je Meta plaćala do 740.000 dolara godišnje – bit će zabranjeno ocjenjivati što je istina ili laž na društvenim medijima dok Meta i Međunarodna mreža za provjeru činjenica ne istraže njezin rad.
Istraga Sky News Australia, nazvana The Fact Check Files, otkrila je da je direktor za provjeru činjenica Russell Skelton vodio kampanju za Voice i ponovno dijelio slogane i slike koje je izradila laburistička ministrica za domorodačka pitanja Linda Burney.
Skeltonov tim bio je odgovoran za nekoliko pogrešnih provjera činjenica protiv Sky News Australia što je dovelo do cenzure novinarstva povezanog s referendumom Voice(zvuči poznato???)
Glasnogovornik Mete rekao je za Sky News Australia da su navodi sadržani u datotekama provjere činjenica doveli do odluke da se RMIT suspendira iz njegove globalne organizacije provjere činjenica.
“IFCN će odrediti treba li vratiti isteklu certifikaciju RMIT FactLaba.
“S obzirom na prirodu optužbi protiv RMIT-a i nadolazeći referendum, odlučili smo suspendirati RMIT iz našeg programa provjere činjenica do odluke IFCN-a.
“Ostajemo postojani u svojoj predanosti zaustavljanju širenja dezinformacija na našim uslugama i nastavljamo partnerstvo s AAP-om i AFP-om u Australiji.”
Dok je Meta bila odgovorna za isplate RMIT-u, tehnološki div nije podržao bilo kakve pokušaje neopravdanog ciljanja jedne strane referendumske rasprave. Ta je optužba odigrala glavni čimbenik u Metinoj odluci da suspendira RMIT Factlab iz svojih internih sustava.
Odluka da se RMIT isključi iz globalne operacije provjere činjenica znači da će RMIT morati pokazati da se može pridržavati strogog Kodeksa načela koji je Meta obećala upravljati provjerom činjenica na platformi.
Meta je pod globalnim pritiskom otkako su objavljeni ”Fact Check Files”, a milijarder Elon Musk ponovno je podijelio istragu i izjavio da Facebook “manipulira javnošću gotovo posvuda na Zemlji”.
Nadamo se da će ovo biti početak kraja ovakvog ”provjeravanja činjenica” na Meta platformama i da će i Faktograf ovako završiti…