Univerzalni je savjet uvijek uz sebe imati bocu vode kako ne bismo dehidrirali. Ipak, nije svejedno iz kakvih boca pijemo. Toplina može promijeniti sastav napitka ako ga ostavite u plastičnoj boci.
Nikada ne biste trebali piti iz plastične boce koja je stajala na suncu (npr. u automobilu ili na plaži).
Plastika u kontaktu sa suncem ispušta štetni kemijski spoj imenom bisfenol A koja može uzrokovati hormonalnu neravnotežu u tijelu i druge štetne posljedice u organizmu.
Početkom 2022. Europska je unija potvrdila kako ovaj spoj izaziva zabrinutost te kako će Europska agencija za sigurnost hrane ponovo procijeniti rizike korištenja bisfenola A u hrani i proizvodima.
Toplina može promijeniti i sastav napitka ako ga ostavite u plastičnoj boci, a nju zaboravite u automobilu parkiranom na suncu. Naime, ako je temperatura zraka 30 Celzijevih stupnjeva, u automobilu će dostići 45 nakon samo pola sata, a ljeti temperature u vozilima dosežu čak i između 50 i 70 stupnjeva.
Pri takvim ekstremnim uvjetima nije poželjno ni sjedati u automobil, a kamoli piti pića iz plastičnih boca koje u njemu stoje. Na visokim temperaturama plastična ambalaža uzrokuje i ispuštanje metala antimona, koji također može biti vrlo štetan za organizam.