Poznato je da HEP trpi ogromne gubitke zbog uredbe kojom je Vlada Republike Hrvatske ograničila cijenu energije krajnjim korisnicima, no pravi razmjeri štete nisu dosada bili javno poznati.
Uz gubitak od 5,7 milijardi kuna, HEP se zadužio za dodatnih 10,5 milijardi kuna kod banaka kako bi financirao negativno poslovanje.
Ovo je ogledni primjer kako država loše gospodari svojom imovinom iz političkih razloga. Umjesto da štiti zajedničku imovinu svih građana, Vlada čini štetu HEP-u kako bi, između ostalog, provela svoje (vanjsko)političke ciljeve.
Cijene energije na međunarodnom tržištu su drastično porasle početkom rata u Ukrajini, ali i najavom uvođenja energetskih sankcija. Zabrane uvoza dovode do dodatnih tržišnih poremećaja budući da se tako umjetno ograničava ponuda na tržištu, što dovodi do većih cijena i mogućih kriza u opskrbi.
Visoke cijene potiču kupce na smanjenje potrošnje, a proizvođače na povećanje proizvodnje. Međutim, Vlada je u ovom slučaju proizvođačima (opskrbljivačima) zabranila prodaju po novim tržišnim cijenama iz razloga očuvanja socijalnog mira.
Razliku u cijeni netko mora platiti, jer bi opskrbljivači inače prestali s radom. Tu razliku plaćaju svi građani kroz uništavanje državne tvrtke i obeštećivanje privatnih opskrbljivača.
NE POSTOJI BESPLATAN RUČAK
Napomena: HEP se tjednima oglušuje na naš zahtjev za pristup godišnjem izvješću za 2022. godinu. Usporedbe radi, lani su do kraja travnja objavili sva izvješća za 2021. na svojim web stranicama.
izvor:CEI