Objava informacije kako policija, po nalogu Tužiteljstva BiH, obavlja provjere tko je pjevao pjesmu Marka Perkovića Thompsona “Lijepa li si”, u kojoj se spominje Herceg Bosna kao jedno od mjesta gdje žive Hrvati, ne prestaje izazivati reagiranja, ali i postavlja pitanje zašto bi spomen toga pojma bio problematičan. piše Zoran Krešić za Vecernji list BiH.
….
Ocjene kako su osuđeni vodeći ljudi te da je samim time osuđena ideja Herceg Bosne uopće nisu uvjerljivi i lako se pobijaju na presudi načelnika Generalštaba Armije BiH Rasima Delića kojom bi se, kada bi se ekstenzivno tumačila, moglo doći do zaključka kako je i cijela Armija BiH zločinačka, a samim time i Republika BiH. Naravno da sotoniziranje Herceg Bosne samo po sebi nije cilj, nego je riječ o prostituiranju dobro znane komunističke recepture iz vremena UDBA-e i njezinih pojavnih oblika po kojima je važno Hrvatima nabiti kompleks kolektivne krivnje kako bi se onda lakše mogla provoditi hegemonistička politika iz dviju metropola. Nekada Beograda u Jugoslaviji, a danas Sarajeva. Nekada je to bilo breme “ustašije”, a danas navodnog UZP-a koji se ni na kakav način ne može fakturirati Hrvatima. I ono što je najvažnije, samo Haaški sud, a koji je trebao suditi pojedincima, te njihovo utvrđivanje “širih okolnosti” nema zapravo nikakve posljedice, osim tek da hrani pojedine nacionalizme i širi mit o moralno superiornim narodima u posljednjem ratu koji nisu činili zločine. Najbolje to pokazuje ukupni zbroj presuda, ali i posljednjih optužnica, među kojima je i ona o Bugojnu.
Zabraniti i pjevanje
Ne postoji ni jedna presuda kojom je do sada zabranjeno isticanje zastava, zabranjeno spominjanje Herceg Bosne. Kada se pak stvari prebace na političku ravan, odnosno ulogu Herceg Bosne, pa i najizravniji nastavak njezina postojanja danas, onda svi oni koji organiziraju paranoidnu hajku najizravnije napadaju i institucije Bosne i Hercegovine. Federacija BiH je doslovno nastala kao entitet čiju su uspostavu potpisali predstavnici Hrvata iz BiH, odnosno Herceg Bosne. Županije koje slijede ponajprije nacionalne zajednice Hrvata i Bošnjaka su najbolji odraz toga. Hrvatsko vijeće obrane, koje je bilo oružana sila Hrvatske Republike Herceg Bosne je dio Oružanih snaga BiH, a jedan vojni puk slijedi tu tradiciju. Sve hrvatske braniteljske udruge u svome nazivu imaju Herceg Bosnu te danas postoji Hrvatska zajednica Herceg Bosna koja baštini upravo tradiciju i interese Hrvata u BiH. Povratak na progon i procesuiranje zbog pjevanja pjesme “Lijepa li si”, u kojoj se spominje Herceg Bosna, podsjeća na dane Informbiroa kada se zbog pjevanja odlazilo u zatvor. Jedina je razlika što su nekada “udbaši” morali biti na licu mjesta, a danas je dovoljno čekati objavu na YouTube kanalu.
Cijelu kolumnu možete pročitati na vecernji.ba.